Markanız Hangi Sosyal Medya Mecrasıyla Eşleşiyor?

Facebook, Twitter, Linkedin, Snapchat, Youtube, Pinterest, G Plus, Gmail, Instagram vb. sosyal medya mecralarının her geçen gün sayısı giderek artıyor. Hal böyle olunca markaların da sosyal medyada aktif olarak rol alması kaçınılmaz oluyor. Peki ya sizin planınız ne? Tüm sosyal medya mecralarında belli ölçülerde yer almak mı yoksa markanız için en doğru sosyal medya mecrasını belirleyip aktif olarak bu alanda olmak mı?

Biz sizlere kısa cevabı verelim. Sosyal medyada hedef kitleniz neredeyse, orada olmalı ve onlara seslenmelisiniz. Örneğin, mode ve tekstil ile uğraşıyorsanız Instagram’ı mutlaka kullanmalı ve bu mecrada hedef kitlenize yönelik etkileyici kampanyalar oluşturmalısınız. Markanız için tanıtıcı ve fayda sağlayıcı video içerikler üretiyorsanız Youtube’da var olmalısınız. İlgilenmeyeceğiniz, oraya özgü içerik üretmeyeceğiniz mecralarda yer almamanız daha iyi olacaktır. Çünkü bir markanın sosyal medya’da hesabının olmamasından daha kötü bir şey varsa o da ilgilenilmeyen, boş bir hesabının olmasıdır. Ve bu hesaplar geceleri uykunuzda sizleri rahatsız etmeye devam eder…

Ürün ve hizmete göre sosyal medya mecraları içinde en yüksek etkileşim sağlayan alanlar ve etkileşim türleri;

Facebook: Promosyon çalışmaları, ürün tanıtımları, site trafiği oluşturma, haber/içerik üretimi

Twitter: Anlık paylaşımlar, destek hizmetler, sorun çözümü

Instagram: Ürün satışı, ürün tanıtımı, marka iletişimi, sosyal medya bilinirliği

Markanızın hedef kitlesini belirlemeli ve bu kitlenin demografik, coğrafik, sosyal aktivite ve özelliklerini incelemeniz gerekir. Dışarıya çıktığınızda, bir mekana gittiğinizde her hedef kitlenin farklı bir sosyal mecrada yer aldığını ve hepsinin farklı ihtiyaçlarını karşıladıklarını rahatça görebilirsiniz.

Peki hangi mecralar yoğun bir şekilde kullanılıyor?

Bunun oransal olarak ölçümlerinin yapılması zor olsa da ilk sırada Facebook yer alıyor. Ortalama bir Facebook kullanıcısı gün içinde minimum 10 defa hesabını kontrol ediyor.

Facebook’tan sonra en çok tercih edilen ikinci sosyal medya mecrası Instagram oluyor. Fotoğraf ve video paylaşım platformu olan Instagram’da markanıza ait reklam uygulamaları da yapabiliyorsunuz. Hedef kitlenize hitap eden en aktif uygulamalardan biri olan Instagram markanızın öne çıkmasını sağlayacak mecralar arasında önemli yere sahip.

Instagram paylaşımlarınızda da yeni trendleri takip edebilmeli, gündemden uzaklaşmadan markanıza uyarlamalar yaparak bilinirlik oranınızı arttırmalısınız.

Twitter ise, gündemde olan olayların takibi, gençlerin ilgi gösterdiği sosyal medya trendlerini markanıza uyarlamak ve mizah anlayışı ile içeriklerinizi oluşturmak markanızın sosyal medyada kısa sürede bilinirliliğini arttıracaktır.

Markanızın hedef kitlesinin yanında etkileşim oranını yükseltecek platformların neler olduğunu belirlemeniz gerekir. Bunun için markanızın hedef kitlenize sunduğu vaatleri, ürün ve hizmetlerinizin en büyük ayrıcalıklarını belirlemelisiniz.

Sosyal Medyada İçerik Yönetimi- Yeni Nesil Pazarlama!

Başarılı bir sosyal medya içerik yönetimi sizlere maddi kazanç sağlarken sosyal medyaya harcayacağınız zamanı, üretiminizi ve hizmetlerinizi ayrı ayrı, farklı hedef kitlelere sunmanızı sağlar. Dijital çağda, iyi bir sosyal medya içerik yönetimi ile milyonlara ulaşabilir, markanızın ismini ve kalitesini herkese duyurabilirsiniz. İyi bir sosyal medya içerik yönetiminin olmazsa olmazı da tabii ki özgün ve yaratıcı metinler oluşturmaktır!

Peki özgün ve yaratıcı metinler dışında nelere dikkat etmeliyiz?

Gelin bu yeni çağın pazarlama trendine beraber göz atalım;

İlgi Çeken Bir Görsele Kimse Kayıtsız Kalamaz!

Fotoğraf, GIF, video, infografik ve pek çok görsel içerik; hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz internet dünyasına hâkim konumda. Başarılı bir içerik pazarlamasının yolu ve dijital eğilimler, günümüzde neredeyse tamamen görsellikten geçiyor.

Popüler Olan Her Zaman Trendi Yönetir

Popüler konular hakkında yazın. Gündemin nabzını tutarken içerikleriniz markanıza özgü olsun. Gündemde oluşan ve tüketici tarafından benimsenerek hızlı bir şekilde sosyal medyada konuşulan konular, gerçek zamanlı pazarlama için zemin oluşturur. Takipçilerinizin duygularına hitap edin. Hedef kitleniz neyi duymayı, ne hissetmeyi istiyor?

Her Sosyal Medya Mecrasının Kendine Has Karakteri Vardır

Oldukça hızlı gelişen sosyal medya dünyasında bazı durumlarda doğru sosyal ağı bulmak, doğru ayakkabıyı bulmak kadar önemli olabiliyor. Esas konu karmaşık gibi görünen sosyal medya dünyasında doğru platformu seçmek ve seçilen sosyal ağın dinamiklerine uygun paylaşımlarda bulunmak. Her ağın kendine göre farklı takipçi ve vakit geçirme sebebi bulunuyor. Örneğin Twitter için hazırladığınız eğlenceli içerik ya da gif, büyük bir ihtimalle LinkedIn için uygun olmayacaktır. Bu yüzden her ağ için kendine özel içeriğini oluşturun!

Maksimum Etkileşim İçin En Doğru Zaman

Takipçilerinizin hangi saatlerde ve günlerde ne tür içeriklerle ilgilendiğini, hedef kitlenizin online olduğu zamanları belirleyin ve uygun bir içerik paylaşım programı oluşturun. Zamanlama, sosyal medyadaki tüm platformlar için önemli bir kavramdır. İçeriğinize uygun zaman dilimini, hedef kitleniz ve içeriği paylaştığınız platform belirler.

Videolarla Marka Hikayenize Hayat Verin!

Firmalar geçmişte, 5 saniyelik reklamlar hazırlayarak herhangi bir ücret ödemeden bu reklamları büyük kitlelere ulaştırdılar. Bu durumun sebebi ise Youtube’un, kullanıcılara reklamın 5 saniyelik kısmını zorunlu olarak göstermesi ve kullanıcıların izlemek istemezlerse 5 saniye sonunda reklamı geçebilmeleridir.

YouTube üzerinde oluşturulan video içerikler sayesinde, markalar internet sitelerine ciddi oranda trafik çekebildikleri için, Youtube mecrası markalar adına önemli bir pazar alanı olmuş durumda.

Markanızı Youtube üzerinden kitlelere duyurmak adına Youtube’un video reklamlarından yararlanabilirsiniz. Bu video reklamları, videoların başında, ortasında yada sonunda kullanıcılara sunabilirsiniz.

YouTube’da Hangi Reklam Çeşitleri Yer Alıyor?

Şimdi ise sizlere bu koskocaman derya deniz YouTube içerisinde hangi tür reklamları, nasıl vereceğinizi anlatacağız. Kağıtlar ve kalemler hazırsa başlayalım..

  • Video içi Görüntülü Reklam

Kullanıcıların izlediği video içerisinde belirli süre çıkan, markanıza ait dilediğiniz grafiğin yer aldığı reklamlar.

  • YouTube Arama Reklamları

Yapılan aramaların sonuçlarının en üstünde çıkan, videonuza ve kanalınıza bağlantı verebileceğiniz reklamlar.

  • Video içi Metin Reklamlar

Videoların içerisinde yazılı olarak çıkan reklam seçeneği. Bu reklam türünde de sadece tıklandığında ücret ödersiniz.

YouTube Reklamları için;

1- Başarılı ve ilgi çekici bir hikaye sunun,

2- Mekan, karakter ve görüntü geçişlerini vermeyi unutmayın

3- Hangi video reklam türüne reklam vereceğinizi baştan belirleyin

4- Ses kalitesini yabana atmayın!

Unutmayın! Youtube’a reklam vermek teknik olarak bir zorluk barındırmasa da, reklam vereceğiniz içeriklerin kalitesi, hedef kitle seçiminiz ve bütçeniz reklamınızın kaderini belirleyecektir.

Blog


Web Tasarım Nedir

Yeni Müşteriler Nasıl Bulunur

Pazarlama Yolları

Dijital Pazarlama

Sosyal Medyada İçerik Yönetimi

Reklam Yönetimi


Google Adwords

Facebook Reklamları

Instagram Reklamları

YouTube Reklamları

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

İletişim Bilgileri


Sakarya/ İstanbul

Kocaeli/ Düzce

Gsm : 0532 160 33 54

E-mail: serkankurtay@gmail.com